Czego nie może zabraknąć w podstawowym wyposażeniu gastronomicznym?

Dobrze wyposażony lokal gastronomiczny będzie w stanie sprostać wszystkim potrzebom. Jakość urządzeń musi być na bardzo wysokim poziomie. Do podstawowego wyposażenia gastronomicznego z pewnością można zaliczyć piec konwekcyjno-parowy. Posiada on dużo zróżnicowanych funkcji, dzięki czemu w tym urządzeniu można piec, gotować, blanszować. Nowatorskie modele posiadają wbudowaną książkę kucharską, dzięki czemu w szybkim czasie będzie można przygotować każdą potrawę. Obsługa tego typu urządzeń jest bardzo prosta.

Obowiązkowe urządzenia w nowoczesnych lokalach gastronomicznych

Wyposażenie gastronomiczne również musi zawierać profesjonalną pakowarkę próżniową. Pomaga ona w zachowaniu dłuższej świeżości produktów i ich wartości odżywczych. Pakowana jest żywność świeża, na przykład owoce, warzywa, a także nabiał, sery jak i również wyroby mięsne, szynki, kiełbasy. Pakowarka próżniowa ułatwia także utrzymanie czystości i porządku w lokalu gastronomicznym. Kostkarki do lodu są kolejnym potrzebnym urządzeniem w najnowszych lokalach gastronomicznych. Urządzenia te pomogą w szybkim czasie wyprodukować dużą ilość kostek, które w każdej restauracji są bardzo potrzebne. Dziennie, mogą one wyprodukować nawet do 15 kilogramów dziennie.

Wyposażenie gastronomiczne od A do Z

W podstawowym wyposażeniu gastronomicznym nie może również zabraknąć profesjonalnej patelni elektrycznej. Pozwoli ona szybko przyrządzić każdą potrawę. Jest ona również wygodna w użytkowaniu. Jest ona niezastąpiona w przygotowywaniu dań jednogarnkowych. Urządzenie tego typu cechuje się doskonałym rozkładem temperatury na całej powierzchni. Bardzo szybko się ona nagrzewa i wykazuje dużą efektywność w przygotowywaniu posiłków. Na wyposażeniu nie powinno także zabraknąć urządzenia pozwalającego wyprodukować dużą ilość śmietany w szybkim czasie. Do tego celu służy syfon do śmietany.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia gastronomicznego?

Przy wyborze urządzenia gastronomicznego trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego wykonanie. Najczęściej nowoczesne modele wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Otóż, niektóre nowoczesne urządzenia wyposażone są w funkcję samoczyszczenia. Jest to znaczne ułatwienie w lokalu gastronomicznym, taka funkcja oszczędza dużo czasu, który można przeznaczyć na przygotowywanie posiłków. Większość urządzeń posiada różne tryby pracy, które pozwolą dobrać odpowiednią moc do przygotowywania potrawy. Warto wybrać urządzenia, które pozwolą oszczędzić czas a przy okazji pieniędzy. Ważny jest również wygląd urządzeń. Dobre jakościowo urządzenia, które charakteryzują się ładnym i eleganckim designem, będą doskonałą ozdobą każdego lokalu i restauracji.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii