Pakowarka próżniowa i jej zastosowanie

W sytuacji, jeśli chce się przedłużyć trwałość produktów spożywczych, warto posłużyć się pakowarką próżniową. Jest to specjalne urządzenie, które służy właśnie do pakowania próżniowego, różnych produktów spożywczych. To urządzenie wyposażone jest przede wszystkim w przeznaczone do pakowania worki. Dzięki odpowiedniemu pakowaniu żywności z pewnością zachowa ona znacznie dłużej świeżość, a także i wartości odżywcze. Do pakowania najbardziej nadaje się żywność świeża. Mogą to być owoce, warzywa, sery, szynka. Warto w tym miejscu zauważyć, że gotowanie bądź rozmrażanie i podgrzewanie w wodzie żywności, wcześniej zapakowanej próżniowo, wpływa pozytywnie na smak potrawy. Taki system ułatwia również utrzymanie czystości.

Pakowanie artykułów spożywczych do worków

Każdy produkt spożywczy może wymagać innego traktowania, lecz poznanie podstawowych zasad pakowania, pozwoli przedłużyć świeżość poszczególnych artykułów spożywczych. Jeśli chodzi o pakowanie mięsa oraz ryb, przed wkładaniem ich do worków, powinno się je umieścić w zamrażarce. Może to być czas od jednej godziny do dwóch. Taki czas powoli zawiązać się sokom występującym w mięsie i rybach. W sytuacji, jeśli wcześniejsze zamrożenie mięsa nie jest możliwe, wówczas zaleca się włożyć ręcznik papierowy do worka. W ten sposób, ręcznik bez problemu wchłonie sok. Pakowanie warzyw natomiast powinno mieć miejsce po wcześniejszym ich zblanszowaniu. Warto w tym miejscu pamiętać o zasadzie, że im mniejsze i drobniejsze warzywa, tym zaleca się ich krótszy czas blanszowania.

Różnice pomiędzy pakowarkami

Warto zauważyć, że pakowarki próżniowe mogą się od siebie różnić poszczególnymi parametrami. Po pierwsze, urządzenia różnią się mocą. Szybkość pakowania uzależniona jest zawsze od mocy. Kolejną istotną różnicą jest praca urządzenia. Otóż pakowarka może działać w sposób automatyczny bądź też w sposób ręczny. Oczywiście pierwszy wariant wiąże się ze znaczną oszczędnością czasu. Kolejnymi różnicami są dodatkowe funkcje. Niektóre urządzenia pozwalają również na szybkie pakowanie pudełek próżniowych. Ilość zgrzew również może się różnić.

Ilość zgrzew

Warto zauważyć, że niektóre pakowarki wyposażone są w pojedynczy zgrzew, lecz przy pakowaniu wilgotnych produktów może pojawić się nieszczelność, dlatego takie artykuły wcześniej zaleca się mrozić. Natomiast nie trzeba tego robić w sytuacji, jeśli pakowarki wykonują podwójny zgrzew, albo nawet i potrójny. Im więcej zgrzew jest obecnych, tym większe prawdopodobieństwo bezpiecznego zamknięcia. Długość listwy zgrzewającej także może się różnić. Otóż najpopularniejsze modele posiadają 30 cm listwy choć można spotkać i modele bardziej przemysłowe, w których zgrzewa oscyluje na poziomie 100 cm. Reasumując, pakowarka próżniowa posiada wiele zastosowań i przydaje się zarówno w domowym użytku, jak  również w gastronomii.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii