Wyposażenie restauracji – o czym warto pamiętać?

Wyposażenie gastronomii to jedna z podstawowych kwestii, jakie należy rozważyć zarówno w procesie zakładania restauracji, jak i podczas zarządzania lokalem gastronomicznym. Każda kuchnia gastronomiczna powinna być odpowiednio wyposażona, albowiem wpływa to na komfort pracy oraz efekty uzyskiwane przez kucharzy i w jednoznaczny sposób przekłada się na sukces oraz renomę restauracji.

Podstawowe wyposażenie sali

Na wyposażenie lokalu składają się zarówno meble i maszyny, które są wykorzystywane przez zespół pracujący na kuchni, jak i te, z którymi styczność ma klient. Należy zatem dokładnie przemyśleć, jak zainwestować fundusze przeznaczone na stoły, krzesła, zastawę, dekoracje, nakrycia, sztućce, szklanki, kieliszki, karty menu, czy oświetlenie. Wybór odpowiednich modeli i marek jest w tym wypadku ściśle uzależniony od wystroju lokalu oraz serwowanych w nim potraw. Lokal mający w ofercie dania kuchni polskiej będzie inwestował głównie w elementy nawiązujące do naszego folkloru. Właściciele restauracji serwujących sushi postawią z kolei na minimalizm – lampiony, kadzidełka czy wachlarze.

Podstawowe wyposażenie kuchni

Wyposażenie restauracji, z którym styczność ma klient, wpływa na jego doznania estetyczne i komfort przebywania w danym miejscu. Z kolei wyposażenie kuchni warunkuje odpowiednią produktywność zatrudnionych kucharzy. Do podstawowego wyposażenia gastronomii w tym wypadku zaliczymy m.in. kuchenki gazowe i elektryczne, lodówki, zamrażarki, piece i piekarniki, ekspres do kawy, płyty grillowe, okapy, wagi, miksery, zmywarki, młynki czy roboty wieloczynnościowe.

Nowe, czy używane? Na co zwrócić uwagę?

Do odpowiedniego wyposażenia restauracji można wykorzystać zarówno sprzęt nowy, jak i używany. W dużym stopniu zależy to od specyfiki i obłożenia danego punktu gastronomicznego. Przykładowo, jeżeli w ofercie znajduje się duża liczba dań serwowanych na zimno (np. sushi) najlepiej zainwestować w nowy sprzęt. Natomiast jeśli w restauracji piekarnik będzie używany sporadycznie warto pomyśleć o używanym sprzęcie. Elementy takie jak zastawa, oświetlenie czy obrusy powinny być bezwzględnie nowe, ale już stare meble niejednokrotnie tworzą cały wystrój wnętrza.

 

Wyposażenie gastronomii powinno być przede wszystkim wykonane z wysokiej jakości materiałów, łatwe w użytkowaniu i proste w obsłudze. Zarówno używane, jak i nowe elementy stanowiące wyposażenie restauracji powinny być również estetyczne, odporne i trwałe.