Zmywarka gastronomiczna – wybierz model uniwersalny, a sprawdzi się on w każdych warunkach!

Prowadząc jakąkolwiek działalność związaną z gastronomią, nie sposób dziś wyobrazić sobie pracy bez zmywarki gastronomicznej. Każda profesjonalna zmywalnia musi być w nią wyposażona. Zmywarka gastronomiczna zapewnia optymalne bezpieczeństwo i komfort pracy w usługach gastronomicznych, ponieważ  bieżące, ręczne mycie naczyń nie zastąpi uniwersalnej zmywarki z programami mycia, dezynfekcji i pielęgnacji naczyń kuchennych i serwisowych. Obecnie producenci zmywarek gastronomicznych dbają o to, aby były one wykonane z niezawodnych, najwyższej klasy komponentów wykonanych według nowych, ekologicznych i tanich technologii. Standardowe mycie i wyparzanie uzupełnione jest także odpowiednim dozowaniem płynów nabłyszczających. W większości zmywarek gastronomicznych można również używać zarówno trybu automatycznego, jak i ręcznego sterowania w zależności od aktualnej potrzeby użytkownika zmywarki.

Zmywarka gastronomiczna – optymalny sposób zasilania

Użytkownicy zmywarek gastronomicznych polecają modele z opcją zasilania z sieci niskiego napięcia – 230 V oraz sieci trójfazowej o napięciu międzyfazowym 400 V. Możliwość podłączenia danego modelu zmywarki do tak zwanej „fazy” zapewnia dodatkowo najszybsze z możliwych podgrzewanie wody w bojlerze i dzięki temu szansę ekologicznego, taniego i szybkiego cyklu zmywania. Takie funkcje posiada już większość uniwersalnych zmywarek gastronomicznych i warto postawić na ich wybór, oszczędzając zużycie wody i energii elektrycznej w pracy zmywarki.

Stal nierdzewna, czyli optymalne bezpieczeństwo i długa żywotność zmywarki gastronomicznej

Zmywarki gastronomiczne produkowane są ze stali nierdzewnej, która jest odporna na zgniecenia, zarysowania oraz korozję. Stal nierdzewna gwarantuje również optymalny zakres wyparzania naczyń, zgodny z procedurami stacji sanitarno-epidemiologicznych. Kosze zmywarkowe produkuje się z polipropylenu przeznaczonego do każdego z rodzajów naczyń kuchennych i serwisowych, od talerzy i sztućców, poprzez tace, noże aż do filiżanek ceramicznych. Zmywanie ich w zmywarce gastronomicznej jest bezpieczne i energooszczędne. Naczynia nie wymagają również polerowania po wyschnięciu, dzięki zastosowaniu ekologicznych i całkowicie bezpiecznych płynów nabłyszczających. Brak konieczności polerowania naczyń serwisowych to duża oszczędność czasu, którą docenią właściciele restauracji i innych lokali gastronomicznych.

Zmywarka gastronomiczna to oszczędność wody i kosztów pracy! 

Zmywarka gastronomiczna jest urządzeniem znacznie tańszym i efektywniejszym w działaniu niż zmywarka domowa. Uniwersalna zmywarka gastronomiczna zużywa około 2,5 litra wody na cykl trwający przeciętnie 180 sekund. Cykl mycia o takich parametrach to najefektywniejsza oszczędność pracy urządzenia i ludzi, zarówno w dużych restauracjach, jak i małych punktach gastronomicznych.