Jaki sprzęt gastronomiczny jest niezbędny w restauracji?

Sprzęt gastronomiczny w restauracji jest niezbędnym elementem wyposażenia. Zanim jednak zaczniemy kupować całkowicie zbędne dla nas wyposażenie, sprawdźmy czego tak naprawdę nam brakuje, i z czego nie powinniśmy rezygnować.

  1. Dobrej jakości garnki stalowe

Garnki stalowe są podstawowym elementem każdej kuchni. W profesjonalnej gastronomii potrzebne nam będą garnki różnych rozmiarów. Przede wszystkim należy mieć co najmniej dwa garnki 10l. Ugotujemy w nim zupę czy sos na większą ilość osób. Jest to przydatne, zwłaszcza jeśli przypadnie nam organizować jakąś dużą uroczystość. Dodatkowo musimy mieć mniejsze garnki o pojemnościach 5l, 2l i 1l na podgrzewanie mniejszych porcji potraw. Dodatkowo warto mieć także wysokie garnki na szparagi, czy makaron.

  1. Patelnie i woki

Patelnie będą przez nas używane wielokrotnie, choćby do przygotowania kotletów czy naleśników. Warto wybrać kilka rodzajów patelni – patelnie głębokie typu wok do dań jednogarnowych, takich jak kurczak w warzywach, płaskie patelnie do naleśników z powierzchnią nieprzywierającą, szerokie patelnie na smażenie bitek i kotletów. Warto sprawdzić, czy patelnie mają odpowiednią powierzchnię zapobiegającą przywieraniu.

  1. Blender

Blender jest niezbędnym w kuchni narzędziem. Dzięki niemu szybko zrobimy zupę krem czy rozdrobnimy orzechy. Warto mieć zarówno blender kielichowy do robienia koktailów, jak i blender ręczny. Należy wybrać blender z dużą mocą, ponieważ przy sporych ilościach zupy do przetarcia słaby blender może sobie nie poradzić. Warto wybrać taki, który ma moc co najmniej 1200W.

  1. Piekarnik z trybami góra-dół i konwekcją

Piec konwekcyjny to idealne narzędzie do zapiekania, pieczenia zapiekanek. Dzięki systemowi obrotu gorącym powietrzem, potrawy są w środku dopieczone, ale jednocześnie nie tracą na swojej wilgotności. To idealny piec do mięs. Musi mieć również system góra-dół, ponieważ nie na wszystkich etapach pieczenia potrzebujemy grzania i z góry i z dołu.

  1. Noże

Nóż w kuchni jest niezbędnym elementem i warto zadbać o ich jakość. Najlepszym wyborem będą noże stalowe, możliwe również do ostrzenia ostrzarką elektryczną. Noże ceramiczne gorszej jakości szybko tracą swoją ostrość i nie zawsze można je dobrze naostrzyć. Do kuchni na pewno przyda się tzw. nóż szefa, tasak, nóż do pieczywa z ząbkami, krótki nóż do obierania ziemniaków czy innych warzyw oraz płaski nóż do filetowania. Oprócz tego warto mieć noże do sera oraz ostry nóż do steków. Należy przy zakupie noży pomyśleć również o osełce do ich ostrzenia bądź elektrycznej ostrzałce do noży.

  1. Kuchenka

Kuchenka gazowa lub indukcyjna jest podstawą każdej kuchni. Należy zwrócić uwagę na ilość palników oraz odpowiednie odstępy między nimi, by zmieściły się na niej również dużej pojemności garnki. Dobrym pomysłem jest zakup na początku kuchni gazowej, która generuje mniej kosztów użytkowania.