Wyposażenie lokalu gastronomicznego – co widzi klient?

Każdy właściciel lokalu gastronomicznego chce, aby jego wnętrze wyglądało jak najlepiej i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Trzeba mieć na uwadze, że w dużej mierze to właśnie od wystroju wnętrz zależy to, czy lokal będzie popularny, czy może wręcz przeciwnie będzie świecił pustkami. Oczywiście pomijamy tu fakt, że jedzenie jest smaczne, bo to chyba podstawa. Warto wiedzieć jak wyposażyć część restauracji, gdzie będzie przebywał klient. Na co zwrócić uwagę?

Stoły i krzesła

Wyposażenie gastronomiczne w ujęciu części konsumenckiej to przede wszystkim stoły i krzesła. Warto zadbać tutaj o to, aby były to meble, które są wysokiej jakości i po chwili nie będziemy musieli ich wymieniać, co oczywiście wiązałoby się z kolejną stratą finansową. Warto też pomyśleć nad odpowiednim dobraniem kolorów. Jaśniejsze, mimo iż mają swój urok, będą się brudzić, co na pewno będzie negatywnie wpływać na odbiór naszej restauracji.

Oświetlenie

Bardzo ważne jest tu także oświetlenie. Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że grą światłem zmienić można bardzo wiele i nie inaczej jest tutaj. Nastrojowe oświetlenie to podstawa wyposażenia gastronomicznego, o którym zapomnieć nie można. Oczywiście warto pomyśleć o kilku źródłach świateł.

Dekoracje

To, co musi znaleźć się na stołach to przede wszystkim menu. Jeśli jednak znajdziemy na nim trochę miejsca, to warto dodatkowo postawić na niewielkie dekoracje. Najpopularniejsze są tu chyba świece, co też szczególnie dziwić nie może. Są tanie i na pewno nadają charakterystycznego klimatu. A o czym wy pomyśleliście w ujęciu wyposażenia gastronomicznego?