Jak sfinansować otwarcie restauracji?

Prowadzenie restauracji może być naprawdę dobrym pomysłem na biznes i nikt nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że obecnie panuje moda na jedzenie poza domem niezależnie czy mówimy tu o klasycznych obiadach, czy wszelkiego rodzaju przekąskach, po które sięgamy, kiedy mamy przerwę w pracy. Możemy w związku z tym powiedzieć, że tego typu lokale mają się dziś bardzo dobrze i raczej na pewno w najbliższej przyszłości się to nie zmieni. Nie da się jednak ukryć, że założenie takiej restauracji kosztuje i to nieraz naprawdę sporo. Skąd w związku z tym wziąć pieniądze na otwarcie restauracji?

Kredyt lub leasing

Szacuje się, że koszt założenia restauracji to około 300 lub nawet 400 tysięcy złotych, choć zaznaczmy, że są to rzecz jasna tylko kwoty umowne. Niezależnie jednak od wszystkiego, na pewno warto posiłkować się tu kredytem, dzięki któremu będziemy mogli dostosować lokal do prowadzenia takiej działalności, zwracając uwagę na każdy szczegół.

Dobrym pomysłem jest także leasing. Z tego możemy skorzystać, aby wyposażyć lokal w niezbędne do jego prowadzenia urządzenia i sprzęty. Warto pamiętać, że leasing jest najczęściej oferowany na sprzęt nie tylko nowy, ale i używany.

Dotacje

Nie można zapominać też o wszelkiego rodzaju dotacjach. Tym bardziej że są to pieniądze, których nie musimy zwracać, jeśli oczywiście wszystkiego dobrze dopilnujemy. Obecnie z tego tytułu można liczyć na około 19 tysięcy złotych z Urzędu Pracy lub starać się o dotację z Unii Europejskiej. Wówczas w grę wchodzą o wiele większe środki.